Felújították a Gellért fürdőt, legalábbis részben. A rekonstrukcióval sikeresen kijavították a több évtizednyi elhasználódás, nemtörődömség és a múlt korszakra oly jellemző berhelések nyomait, így a renovált, többnyire Zsolnay-kerámiával burkolt szakaszok végre eredeti pompájukban ragyoghatnak, a vendégek örömére és országunk büszkeségére.
A közkedvelt szecessziós épület felújítása olyan jól sikerült, hogy Ráday Mihály is elismerően mutogatta műsorában. Gratulálunk, remélhetőleg egyre több budapesti épület jut majd hasonló sorsra!
A BBC akciója a holmik közül a ruhákra fókuszál, s az oldalon fellelhető kisfilmből megtudhatjuk például, hogy
- egy átlag brit évente 30 kilogramm (!) ruhát hajít szemétre, - egyetlen T-shirt előállításához szükséges pamuthoz 1dl halálos mérget permeteznek szét a gyapotmezőn, - emiatt gyermekek halnak meg, valamint szennyeződik a környezet is, - a távolkeleti varrodákban borzalmas körülmények között, éhbérért dolgoznak a helyiek azért, hogy te olcsón sok ruhát vásárolhass (és dobhass ki hónapokon belül, mert kimegy a divatból), - létezik megoldás, csak változtatni kell néhány szokásunkon.
Emellett elindítottak egy néhol megrázó, de mindenképp tanulságos reality show-t, melyben hat divatőrült fiatal brit Indiába utazik, hogy mindezt a saját bőrén tapasztalja meg.
Jó látni, hogy a BBC-nél képesek használható ötleteket kidolgozni a figyelem felhívására, ám marad a kérdés: mennyire vagyunk elkésve mindezzel?
http://www.storyofstuff.com/ Remek kis film arról, honnan jönnek a holmik, amelyeket megveszünk, valamint mi is a gond ezzel... Tömören és érthetően bemutatja a fogyasztói társadalom alapvető problémáit, a rendszer (fenn)tarthatatlanságát, majd a végén megoldásokat is javasol. 20 perc, igazán megéri!
Le is tölthető innen, magyar feliratot pedig itt lehet találni, ha kell.
Hazai perspektívából akár paradoxonnak is tűnhet e címbeli szókapcsolat, ám a minap véletlenül egy érdekes fotóra akadtam, mely aztán továbbiak felkutatására ösztönzött.
Persze saját szememmel is láttam már elegáns, modern állomásokat, Barcelonában például le is akartam fotózni egyet, ám egy a semmiből előbukkanó biztonsági őr arra kért, ne tegyem. A katalán fővárosban egyébként is nagyon kultúrált a tömegközlekedés, a zöldesített villamospálya személyes kedvencem.
Koppenhágában pedig, állítólag, kerékpárt is lehet szállítani a metrón, a mozgássérültek számára rendszeresített liften lehet le- és felvinni. De tényleg, ki mondta, hogy a tömegközlekedés csak lehangolóan nyomorúságos lehet? Nézegessünk szép képeket, addig is, míg várjuk hozzájuk hasonló színvonalú állomások épülését Budapesten is!